Maturita formalita?


Maturita jedna z najdôležitejších skúšok nášho života, pred ktorou má každý zmiešané pocity a strach ale po ukončení si aj tak povie známe slová: „MATURITA FORMALITA." Tento názor som počula už od mnohých ľudí. Od tých čo maturovali pred 10 rokmi, ale aj od tých čo maturovali minulý rok. Aj napriek všetkým názorom, ktoré som počula si potrebujem vytvoriť vlastný a ten Vám môžem ponúknuť až po tejto ťažkej skúške. Zatiaľ sa snažím len poctivo sa na ňu pripravovať.


maturantka pri uceni

Mala som možnosť vidieť moju sestru pred maturitou a zvládala to celkom dobre, musím povedať, že sa aj celkom pripravovala, tak jej to aj vyšlo. Dúfam, že mne sa to tiež podarí úspešne zvládnuť. Obavy mám možno z toho, že budem zostresovaná a zabudnem aj to, čo naozaj viem. Preto si myslím, že každý by si mal zachovať chladnú hlavu a všetko dobre dopadne.

Všetci, ktorí už prešli maturitnou skúškou hovoria, že to vlastne nič nieje. No napriek tomu mám z maturity obavy. Bojím sa, že sa mi tie témy pomiešajú, alebo začnú zlučovať a začnem rozprávať o manažérskej funkcii Janka Kráľa. Ale tento rok sa budem snažiť pristupovať k učivu zodpovednejšie a pravidelnejšie. Taktiež mám strach z písomnej časti lebo tým gramatickým veciam a rôznym literárnym výrazom sme nevenovali, alebo teda som nevenovala, dostatočnú pozornosť. ale verím, že budem pripravená minimálne natoľko, že to zvládnem. A snáď neutečiem ak budem vidieť vychádzať z dverí bledé tváre, ktoré budú čakajúcich už smelo strašiť.

Každý maturant sa pred svojou maturitnou skúškou určite bojí. Je to možno prvá ústna skúška v jeho živote a nevie čo bude prežívať. Má trému, strach z neúspechu a skoro každý si v duchu vraví „ja nič neviem". Podľa mňa je počas skúšania myšlienkami iba v svojej mysli a hľadá tam čo potrebuje. Po skúške sa mu uľaví, no ešte pár minút sa určite trasie. Keď neuspel povie si „ach, mohol som sa lepšie pripraviť". A keď skúšku urobí je šťastný a odľahne mu, že sa na to svedomite pripravil.


treba premyslat pri maturite

... aj keď viem, že po maturite si budem hovoriť aké to bolo ľahké, teraz rozmýšľam len nad tým najhorším. Mám strach, že nezvládnem také kvantum učiva, že dostanem okno pri odpovedi, budem nervózna, popletiem témy. Čo od maturity očakávam? Že ju zvládnem, dostanem podľa možností čo najlepšiu známku a môžem pokračovať na vysokú školu s pocitom, že som zvládla jednu veľkú skúšku a budem zvládať aj tie ďalšie aj keď o čosi ťažšie.

Hovorí sa: Maturita - Formalita, aj starší žiaci toto tvrdenie potvrdzujú. Avšak už od konca 4. ročníka, teda od kedy viem, že sa ma to už dotýka, ma chytá nervozita a strach, že maturitu nezvládnem. Nejde iba o vedomosti ale aj o stres, že aj keď toho budem vedieť dosť, znervózniem a nebudem vedieť zo seba nič dostať, alebo dostanem tzv. okno. Myslím si, že každý to tak berie, a aj ten najväčší flagmatik dostane takú prirodzenú nervozitu a strach. Najdôležitejšie bude zodpovedne sa na maturitu pripraviť a dôverovať si.
Moje pocity z nadchádzajúcej maturitnej skúšky sú zmiešané. Od kamarátov, ktorí touto skúškou prešli, už mám aké-také informácie čo ma čaká. Určite nemám strach z tejto skúšky, no mám pred ňou značný rešpekt. Maturitnou skúškou zavŕšim svoje pôsobenie na tejto škole a budem môcť pokračovať v štúdiu na škole. Hovorím si, že keď sme zvládli záverečné skúšky v štvrtom ročníku, tak zvládneme aj túto malú skúšku.

Maturita - formalita! Je to naozaj tak, alebo je to také hrozné, ako nás tým zastrašujú učitelia? Moji známi, kt. majú už maturitu za sebou mi stále vravia, že učitelia nás len strašia, že to vôbec až také ťažké akým to robia ani nie je. Samozrejme treba tomu venovať čas a nenechávať si všetko na poslednú chvíľu. Myslím si, že ak sa študent poctivo pripravoval celých 5 rokov na každú hodinu, tak to zvládne ľavou-zadnou. Teraz sa mi o tom ľahko píše, keďže som ešte pred tým zeleným stolom nestála a nevyskúšala si to. Už teraz viem, že budem stresovať, ale nakoniec sa mi to určite podarí. Budem robiť všetko pre to, aby som ju zvládla na výbornú. Dúfam, že učiteľom dokážem, že ma aj niečo naučili a tie známky, kt. mi dávali neboli len tak. Drahá maturita už teraz sa na teba „teším".

Každý, kto sa zúčastnil maturitnej skúšky tvrdí že je to akési prehodenie cez bránu dospelosti. No v skutočnosti každý z nich mal ako sa hovorí plné gate. Niekoľko dní vysedávať nad knihami a snažiť sa toho čo najviac zapamätať. Aj ja mám strach pred touto skúškou. Obávam sa literatúry a anglického jazyka a najmä ich písomnej časti. Hoci mi každý hovorí že sa nemusím ničoho báť, už len kvoli tomu, že doposiaľ som mala stále super známky. Budem robiť všetko preto aby známky, s ktorými som spokojná boli aj na maturitnom vysvedčení.

Zuzka

Zadarmo eBook

Dosiahni najlepší výsledok na písomne a ústnej maturite


Maturitné testy

všetko pokope. Maturitné testy, maturitné témy na slohy, správne odpovede tiež nazývané kľúče správnych odpovedí.
A k cudzím jazykom primiešavame aj zvukové nahrávky?


Ako sa učiť?

učenie niekomu nejde, ale možno len preto, že nenaďabil na správnu alchýmiu svojej hlavy. Ak naozaj hľadáš metódy ako si uľahčit naberanie informácií, tak toto je sekcia pre teba ...


Dátumy a časy maturity

časový harmonogram z pohľadu nás študentov. Takže pekne po hodinách rozpísané, čo ťa čaká počas dňa D nazvanom "Externá časť maturity"

Unicorn University Vysoka Skola


Portál o stužkovej, scénky, firmy, oznamká, šaty
Tablá
Pridaje si aj vy svoje tablo
Navigácia v povolaní