Ako si správne vybrať VŠ?

Určite máte kamarátov, ktorí sa vďaka prijímačkám nedostali na svoju vysnívanú školu.


  • Treba si zvážiť, či na vysnívanú vysokú školu máte dostatočné zručnosti, vedomosti a tiež motiváciu.
  • Ak máte všetky predpoklady, tak prečo sa poriadne nepripraviť na prijímačky vysnívanej vysokej školy?

Neviete, čo študovať?

  • Opýtajte sa svojich kamarátov, učiteľov, známych, priateľa/ky, aké sú vaše silné a slabé stránky.
  • Zistite, na ktoré oblasti by ste sa mali zamerať a zúžite si tým množstvo študijných odborov.


Možno vám pomôžu nasledovné články:Pomoc pri zisťovaní vašich silných a slabých stránok možete nájsť aj v pedagogicko-psychologických poradniach. Ich služby sú pre študentov zadarmo.
Základ je - vybrať si tú pravú. Ako si vybrali iný si môžete prečítať tu:
Aké kritéria zvolíte, ak už viete, čo chcete študovať?


  • Miesto štúdia?
  • História? Povesť? Internáty? Študentský život? Učitelia?...
  • Na tieto otázky môžete ľahko nájsť odpovede, ak budete proaktívni, tzn. dokážete si sami zháňať informácie a neodradia vás prvotné neúspechy. Kde? Na konkrétnej vysokej škole. Ako? Čítajte nižšie.
1. Vzorové prijímacie testy na VŠVäčšina vysokých škôl má informácie o svojich prijímacích skúškach na svojej domovskej stránke. Buď má aj zverejnené vzorové testy z minulých rokov, zoznam publikácií, kde sa vzorové príklady nachádzajú, alebo nemá na stránke nič a treba sa informovať na študijnom oddelení.
Žilinská Univerzita Fakulta riadenia a informatiky
Žilinská Univerzita Stavebná fakulta
Ekonomická fakulta Technickej univerzity v KošiciachUniverzita Komenského v Bratislave, Fakulta Matematiky, Fyziky a Informatiky


2. Ako získať potrebné informácie?Využite dni otvorených dverí na jednotlivých fakultách. Môžete si prezrieť celý areál fakulty, vybavenie a stretnúť sa s učiteľmi a študentmi. Opýtajte sa študentov na ich názor.
Aký sú učitelia na škole? Ktoré predmety sú “hlavné” a ktoré sa učia “slabšie”? Ako môže byť niektorý predmet “slabší”?… Jednoducho. Neučí ho človek, ktorého to zaujíma, alebo nemá vôbec dobrý prístup k študentom.

Opýtajte sa viacerých študentov na ich názor, lebo je veľká šanca, že narazíte na “hundroša”, ktorému sa celá škola nepáči. Asi prvá otázka by mala znieť: “Baví ťa to tu?”
Viete o tom, že prednášky na vysokej škole sú aj pre verejnosť? Kľudne si vycestujte do vami zvolenej vysokej školy a choďte na prednášku jedného z predmetov, ktoré by ste mali študovať. Najlepšie ku starším študentom. Uvidíte, ako to prebieha na takej prednáške a budete mať možnosť porozprávať sa so študentmi.Výborná príležitosť na získanie kontaktov na študentov VŠ je aj na portáli www.unister.sk.
Nezabudnite sa opýtať aj na životné náklady. Skúste si vykalkulovať náklady na jeden mesiac. Zápisné, cena cesty na internáty, cena cesty do školy, internátu, jedla, učebníc...3. Informácie o školách a ako s prijímačkami?


Zoznam vysokých škôl pre Slovenskú republiku nájdete tu: www.portalvs.sk. Podrobné informácie o univerzitách a jednotlivých fakultách nájdete na stránkach sk.wikipedia.org
Zoznam vysokých škôl pre Českú republiku nájdete tu: www.vysokeskoly.com a podrobné informácie o jednotlivých univerzitách a fakultách nájdete na stránkach cs.wikipedia.org
Na väčšine stredných škôl Vám hovoria, že prihlášky musia byť len od firmy ŠEVT. Neexistuje žiaden zákon, ktorý zamedzuje vysokým školám neprijať prihlášku, ktorá nie je od firmy ŠEVT. Vždy sa však radšej informujte, či vami zakúpená prihláška spĺňa požiadavky konkrétnej vysokej školy.

Tu nájdete vzorovú ukážku prihlášky na Vysokú školu. ZIP archív obsahuje vzorovú prihlášku na Vysokú školu a tiež vysvetlenie k jednotlivým stranám prihlášky.

4. ZAHRANIČIE? Aké sú možnosti?


Štúdium v zahraničí vám dá minimálne nadnárodný, ak nie medzinárodný pohľad na študovaný odbor, čo vám zase dá v praxi otvorený a kreatívnejší prístup k riešeniu problémov. Viac dôvodov, prečo ísť študovať do zahraničia, získate aj na stránke www.karierabezhranic.sk5. MladiInfo.sk


Čas na VŠ sa dá stráviť rôzne. Dnes existuje veľa programov na podporu zahraničných mobilít počas štúdia. So štipendiom ERASMUS môžeš študovať, cestovať a baviť sa semester na niektorej z univerzít v Európe.

Rovnako môžeš absolvovať odbornú prax v odbore, ktorý študuješ s podporou programu LEONARDO.

Informácie získaš na svojej univerzite a fakulte. Zaujímavé informácie a inšpiratívne príbehy nájdeš aj na

www.mladiinfo.sk
6. Štúdium v Škandinávii


Prečo si študenti volia jednu zo škandinávskych krajín, ako ich budúce miesto štúdia?

Rozhnodnutie študovať na vysokej škole, patri medzi jedno z významných rozhodnutí mladého človeka, a ovplivní jeho budúci osobnostný a profesonálny vyvoj v budúcnosti.Dnes, keď sa odborné vedomosti a absolventský diplom považujú na trhu práce už za samozrejmosť, štúdium v zahraničí zaruči absolventovi konkurenčnú výhodu oproti absolventom domácich vzdelávaciích inštitúcii, a zaručí rozhodnosť v prvých krokoch jeho budúcej profesionálnej kariery.

Hlavným lákadlom prečo študovať v Dánsku je, že je bezplatné. Hovorí sa že "Nič nie je zadarmo", to je síce pravda v mnohých prípadoch, ale v Škandinávii je možné získať kvalitné vzdelanie, bez toho aby sme museli platiť školné.Škandinávske štáty plne financujú vysokoškolské vzdelanie (s výnimkou niekoľkých súkromných inštitúcií) vzdelanie je zadarmo pre všetkých študentov pochádzajúcich z EU, bez ohľadu na ich pôvod. Zo všetkých krajín OECD, Škandinávia investuje najviac prostriedkov na jedného študenta v oblasti vyššieho vzdelávania: posledné dostupné údaje ukazujú, že celkové výdavky na študenta počas jeho pôsobenia na Univerzite dosahujú 70.000 dolárov, oproti priemeru OECD 40.000 dolárov.

Škandinávske univerzity používajú progresívnu metodiku výučby, ktorá je výrazne menej hierarchicky založená, čo znamená, že študent a profesor majú viac otvorený a priateľsky pristúp, a učitelia sú si vedomí faktu že sú na škole pre študentov a nie naopak. Dôraz je kladený na menej memorovania sa učiva na prednáškach, a učenie je skôr založené na riešení konkrétnych problémov formou projektov, ktorý podporuje nezávislý výskum a cibrí individuálne vlastnosti študenta, jeho iniciatívu a kritické myslenie.


Prednášky vyzerajú inak ako sú študenti zvyknutí zo Slovenska. Štúdium prebieha v triedach, prednášky sú v anglickom jazyku, a medzi rozšírené učebné pomôcky patrí počítač či projektor. Profesori vysvetľujú učivo pomocou Power-point prednášok, škola má vlastný intranet systém, kde študent nájde všetky potrebné informácie ako rozvrh hodín, prednášky, a PPT prezentácie z predchádzajúcich lekcií. Skúšky sú zhruba raz za 2-3 mesiace, prebiehaju vo forme skupinového projektu a individuálnej verbálnej obhajoby.
Odhadované životné náklady v závislosti od krajiny a mesta a samozrejme individuálne od študenta /náklady na ubytovanie, transport, stravu a zábavu/ sa dajú reálne vmestiť do zhruba 450-550 EUR mesačne. Priemerná študentská mzda sa pohybuje okolo neuveriteľných 12-14 EUR.
Vačšina s Univerzít ponuka medzinárodným študentom ubytovanie. Zrenovované a udržiavané izby s wireless internetom a plastovými oknami, či kuchynky s modernou bielou technikou sú tak povediac samostatnosťou. V mnohých internátoch sú spoločenské miestnosti s biliardom, TV či rôznymi spoločenskými hrami, sú výborným miestom na nadviazanie nových kontaktov či priateľstiev.V každom meste je väčšinou jazyková škola, kde sa vyučuje domáci jazyk a lekcie sú zadarmo, zhruba 3-4 krát do týždňa.

"Rozhodne by som teraz už svoj trojročný pobyt v Dánsku každému mladému študentovi na Slovansku odporučil."

- Roman Hutira Scandinavian study
O Scandinavian studyScandinavian study ponúka od roku 2010 kompletné profesionálne sprostredkovateľské služby v oblasti vysokoškolského štúdia v Dánsku, zo zastúpením v Českej Republike a na Slovensku.

S nami má šancu študovať v zahraničí každý, kto túži dosiahnuť kvalitné vysokoškolské vzdelanie.

Študenti pochádzajúci z členských krajín EÚ vrátane Slovenska a Českej republiky za štúdium na vysokej škole v Škandinávii neplatia žiadne poplatky.

Univerzity, ktoré zastupujeme patria medzi popredné vzdelávacie inštitúcie v cieľových krajinách a vysokoškolský diplom z nich je uznávaným a platným dokladom o absolvovaní štúdia doma i v ostatných krajinách EÚ.

Výhodou Scandinavian study je, že máme osobné zastúpenie nielen doma, ale aj v spomenutých krajinách, a tým aj bližší kontakt s našimi partnerskými univerzitami.

Scandinavian study www.ScandinavianStudy.com7. Príprava na VŠ (treba notebook?)


Ak budete počas štúdia bývať na internáte, tak je notebook veľmi vhodným nábytkovým doplnkom. Okrem toho, že skrášľuje pracovný stôl, dokáže vám pomôcť pri písaní semestrálnych prác, školských projektov a pre informatikov na hry a nejaké (kódenie) programovanie.Určite ho oceníte aj vtedy, ak si počas prestávok, alebo na nudnej prednáške budete môcť pracovať na semestrálnej práci, alebo inej práci. To akú značku a aké parameter zvolíte je na vás.Zistite si či nemáte náhodou ako študent vašej VŠ možnosť získať zadarmo operačný systém Windows. Môžete si tak ušetriť pri kúpe notebooku bez operačného systému aj 100€. Ak však nemáte známeho, ktorý by vám spoľahlivo nainštaloval operačný system, radšej si zakúpte notebook s predinštalovaným Windows.
Takisto môžete ušetriť peniaze, ak si vyberiete ako alternatívu ku Windows operačný system LINUX. Väčšina operačných systémov LINUX sú šírené zadarmo. Veľmi známa a najviac užívateľmi používaná distribúcia je Ubuntu Linux. Ako kancelársky balík budete mať v LINUXE OpenOffice, ktorý je zadarmo a je alternatívou balíku Microsoft Office. OpenOffice si môžete nainštalovať aj na Windows, či MacOs X úplne zadarmo.
Momentálne ceny za notebook sa pohybujú od 130€ vyššie. Notebook by mal určite obsahovať wifi pripojenie. Nezabudnite si dokúpiť aj tašku na notebook. Či si vyberiete batoh, alebo tašku na plece je na vás.
Ako si zarobiť na takýto notebook? Môžete si naň zarobiť aj v zahraničí. Môžete osloviť napr. McDonald, alebo iné reťazce, koré počas leta majú množstvo pracovných príležitostí hlavne pre študentov. A keďže Takéto „reťazce” sú skoro v každom štáte, takže na výber je ich mnoho.8. Uži si študentský život


Nezabudnite na sociálne štipedium! Tu si môžete jednoducho prečítať podmienky priznania sociálneho štipendia a taktiež zistiť jeho možnú výšku. Kalkulačka na výpočet sociálneho štipendia.Ak budete študentmi vysokej školy v Bratislave, Trnave, Nitre, Banskej Bystrici, Poprade alebo Košiciach, tak máte šancu stať sa členom medzinárodnej študentskej organizácie AIESEC (čítaj ajsek). Je to organizácia, ktorá pôsobí vo viac ako 100 krajinách sveta a umožňuje mladým ľuďom rozvíjať ich potenciál.
Viac informácií si o tejto medzinárodnej organizácii môžete prečítať na www.aiesec.sk.Ak vám vaša vysoká škola dá študentskú kartičku ISIC (čítaj ajsik) budete môcť cestovať po celom Slovensku za polovičné ceny. Ak vám vaša vysoká škola nedá túto kartičku, môžete si ju vybaviť v banke ČSOB a získať ,,Platobnú kartu ISIC-ČSOB“. Viac info o podmienkach nájdete na CSOB.sk.
Aké zľavy získate s kartičkou ISIC zisíte tu: www.isic.sk.
Ubytovanie, môžete hľadať na

  • www.spolubyvajuci.sk podnájom, spolubývanie, prenájom...

Je toho nepreberné množstvo, čo môžete ako študent vysokej školy robiť, ale budeme sa snažiť dopĺňať sem ďalšie inšpiratívne nápady. Je len na vás, čo si vyberiete.9. Nejdem na VŠ, alebo čo po maturite?


Ak vás neprijmú pre nedostatok bodov z prijímacieho testu a vy si budete istý že ste prijímačky napísali dobre, nebojte sa vypýtať si váš test a preveriť správnosť výsledkov.Kamarátke sa stalo, že jej prišiel domov list s obsahom, že nevyhovela prijímaciemu konaniu-,,nespravila”. Aký je to pocit, keď sa niekde nedostanete len preto, že vás niekto neprávom vyškrtol? Bola si istá, že test napísala naozaj dobre. Tak si to šla preveriť. Zrazu sa zistilo, že sa stal ,,omyl”.


Zadarmo eBook

Dosiahni najlepší výsledok na písomne a ústnej maturite


Maturitné testy

všetko pokope. Maturitné testy, maturitné témy na slohy, správne odpovede tiež nazývané kľúče správnych odpovedí.
A k cudzím jazykom primiešavame aj zvukové nahrávky?


Ako sa učiť?

učenie niekomu nejde, ale možno len preto, že nenaďabil na správnu alchýmiu svojej hlavy. Ak naozaj hľadáš metódy ako si uľahčit naberanie informácií, tak toto je sekcia pre teba ...


Dátumy a časy maturity

časový harmonogram z pohľadu nás študentov. Takže pekne po hodinách rozpísané, čo ťa čaká počas dňa D nazvanom "Externá časť maturity"
Portál o stužkovej, scénky, firmy, oznamká, šaty
Tablá
Pridaje si aj vy svoje tablo